Çocukluğundaki Gibi Özgürce Bisiklet Sürmeye Başlamak İsteyenler İçin 10 Öneri

Yıllar sonra tekrar bisiklet sürmeye başlayacaksanız yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Bisiklet sürerken işinize yarayacak tavsiyeler için içeriğe buyurun!

1. Bisiklet sürmeye başlayanların ilk yapması gereken kendilerine uygun bir bisiklet seçmek. Kendiniz için en doğru bisikleti seçmeden önce iyice araştırmalısınız.

Bütçenizi belirleyerek yeni başlayanlara özel bisikletler arasından seçim yapabilirsiniz.

2. Bisiklete binmeden önce yapmanız gereken ilk şey bisikleti kontrol etmek. Lastikler, fren, korna gibi yoldayken gerekli tüm aksamı mutlaka binmeden kontrol etmelisiniz.

3. Bisiklet yeni kullanmaya başlayanların en büyük korkusu düşmek. Böyle bir korkunuz varsa güvenliğinizle ilgili tüm önlemleri almalısınız.

Kask ve dizlik gibi koruma ekipmanlarıyla daha güvenli bisiklet sürmeniz mümkün.

4. Bisiklet tam bir denge işi. Yeni yeni bisiklet sürmeye başladıysanız dengenizi korumanız için duruşunuz çok önemli.

Bisiklete dengeli binebilmek için bisikletin üzerine çok eğilmeden üst vücudunuzu hafif öne eğerek durmalısınız.

5. Bisiklet sürmeye yeni yeni başlıyorsanız her gün mutlaka sürmeye çalışın. Az da olsa günlük bisiklet sürmeyi aksatmayın.

Böylelikle hem korkularınızın üstüne gitmiş olursanız hem de alıştırma yaparak bisiklet sürmenizi de geliştirebilirsiniz.

6. Bisikletinizin herhangi bir arızasında nasıl müdahale edeceğinizi öğrenin. Lastik patlaması veya zincir atması gibi problemlerde ne yapmanız gerektiğini öğrenmeden yola çıkmayın.

7. Tek başınıza bisiklet sürmek yerine arkadaşlarınızla veya bir gruba dahil olarak sürerek bisiklet sürmeyi çok daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Yalnız bisiklet sürerken sıkılıyorsanız bu sayede daha fazla eğlenebilirsiniz.

8. Bisiklet sürerken uygun kıyafetler giyerek çok daha rahat edebilirsiniz. Bisiklet kullananlara özel terlemeyi önleyen ve nefes alabilen kumaşlardan üretilen bisiklet kıyafetleriyle sürmek çok daha kolay.

Bisiklet sürerken bol kıyafetler tercih etmemelisiniz. Bol kıyafetler bisiklet sürmenizi zorlaştırır.

9. Bisiklet sürerken yanınızdan suyu eksik etmemelisiniz. Spor yaparken kaybedilen suyu mutlaka yerine koymak gerekiyor. Bisiklet sürerken de su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Özellikle sıcak günlerde su kaybı yaşamamak için yanınızda su olmadan bisiklet sürmeye çıkmayın.

10. Bisiklet sürmek en eğlenceli aktivitelerden biri. Her şeyi bir kenara bırakın ve bisiklet sürerken yaşayacağınız o özgürlük hissinin tadını çıkarmaya bakın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir