Muharrem İnce bugün Civaoğlu’na kesin telefon eder: “Üstadım bakınız..”

Gazeteci Güneri Civaoğlu bugün Milliyet’teki köşesine Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığını ve 1994’te yapılan yerel seçimleri taşıdı. Civaoğlu, 1994 seçimlerinde sosyal demokrat oyların bölünmesi nedeniyle Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı seçildiğini hatırlattı.

Sosyal Demokrat oyları, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile Demokratik Sol Parti arasında bölünmüştü. Civaoğlu, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin belediye başkan adayı olan Zülfü Livaneli’nin adaylık sürecine dair bir anısını da paylaştı:

“Senelerce odalarımız yan yana olan değerli arkadaşım Zülfü Livaneli ile laflarken bir ara “İstanbul Belediye Başkan adaylığı için Sosyal Demokrat Halkçı Parti’yle diyaloğu olduğunu, gece uçağıyla Ankara’ya gideceğini” söylüyor.

Henüz, kesinleşmiş bir durum yok ama Zülfü’nün nabzını yoklamışlar.

“O halde bu akşam ATV’de konuğum sen olur musun? Yorumumu da senin olası adaylığın için yaparım” diyorum.

“Tamam, yapalım azizim” cevabını alıyorum.

Atlatma” haberdi.

Gazetecilik damarı işte…

Ali Kırca haberleri bitirdi, biz de ekranda Zülfü Livaneli ile konuştuk.

“İstanbul adaylığı olasılığını, az sonra kalkacak uçakla Ankara’ya gideceğini, henüz kesinleşmiş bir durum olmadığını, olaya sıcak baktığını” söyledi.

Ardından ben de, “Zülfü Livaneli’nin Sosyal Demokrat Parti adayı olarak İstanbul’da şansının büyük olacağını, değerli aydın kişiliğiyle siyasete kalite katkısını önemsediğimi, müzisyen, yazar, sinema adamı, popüler kişiliğinin halk tarafından çok tutulduğunu” vurguladım.”

Civaoğlu yaptıkları programın ardından ‘telefonların kitlendiğini’ ve Livaneli’nin adaylığına büyük bir ilgi olduğunu da yazdı. Bu ‘büyük ilgiye’ rağmen sandıklar açılınca yaşanan ‘sürpriz’i de anlatan Civaoğlu, “Sandıklar açıldı, Kesici yüzde 22.14, Livaneli yüzde 20.30, Dalan yüzde 15.45, Özkan yüzde 12.38 oy almışlardı.

Bu bölünme sonrası Recep Tayyip Erdoğan aradan sıyrılmış, yüzde 25.19 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın önlenemez yükselişi böyle başlamıştır” diye yazdı.

1994 seçimlerinde yaşananları anlattıktan sonra konuyu Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığına getiren Civaoğlu şöyle yazdı:

“MENFİ REFERANS

Bütün bunları neden yazdım?

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir “bölen” suçlamaları yoğun.

1994 İstanbul ve Ankara Belediye Başkanlığı seçimleri bu iddialara referans olarak gösteriliyor.

“Sosyal demokrat oyların bölünmesi” sonucu Refah Partisi adayları Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan, Melih Gökçek’in de Ankara’dan Belediye Başkanı seçilmeleri ile paralel kurulmakta.

Olayın İstanbul sürecinin başlangıcında olduğum için anlattım.

Ancak…

Tarih tekerrür eder mi bilmem ama Muharrem İnce’nin çekileceğini sanmıyorum.”

İNCE’DEN ‘OYLAR BÖLÜNÜYOR’ İDDİALARINA YANIT

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında tv100 Ana Haber’de Ece Üner’in sorularını yanıtladı.

“Oylar bölünüyor” tartışmalarıyla ilgili İnce “Sosyal demokratların travmasını anlatıyorum. 27 Mart 1994’te Zülfü Livaneli SHP’nin, İlhan Kesinci Anavatan Partisi’nin, Ertuğrul Günay CHP’nin, Recep Tayyip Erdoğan da Refah Partisi’nin adayı. Yüzde 25 ile Erdoğan seçimi alıyor. Diyorlar ki 94’teki gibi olmasın. O zaman 22’li 23’lü oylar var. Kim geçerse seçimi alıyor. Şimdi 4 tane aday var. Üçümüz yüzde 24 aldık, Erdoğan 27 aldı seçiliyor mu? Hayır seçilmiyor.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir