Trump’tan şaşkınlık yaratan açıklama: Rusya’yı NATO’ya saldırmaya teşvik ederim

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, sıra dışı açıklamalarıyla yine dikkatleri üzerine çekti.

Rusya’nın NATO’ya olası saldırısı Batı kamuoyunda tartışma yaratırken, Trump Güney Carolina’daki bir seçim etkinliğinde yaptığı konuşmada, Rusya’yı “faturlaraını ödemeyen NATO ülkelerine” saldırmaya teşvik edeceğini söyledi.

Başkanlığı döneminde de sık sık NATO’yu eleştiren ve askeri ittifaka yeterli para vermeyen ülkeleri yerden yere vurup “ABD’yi NATO’dan çıkarıtım” tehdidini savuran Trump, konuyu NATO toplantılarında da gündeme getirdiğini anlattı.

Adını vermediği “büyük bir ülkenin liderine” bir toplantıda “Para vermeyen ülkelere karşı saldırıları teşvik eder, ne isterlerse yapmasını söylerim” dediğini belirten Trump, saldırı halinde ABD’nin yardıma gitmeyeceğini de “Parayı vermediniz, niye sizi koruyayım? Bedeliniz ödeyeceksiniz” ifadeleriyle dile getirdiğini söyledi.

NATO ilkelerine göre bir ittifak ülkesi saldırıya uğrarsa diğer üye ülkelerin yardıma gitmesi gerekiyor. Trump’ın bu açıklamasıyla NATO’nun bu temel ilkesine uymayacağını ilan etmesi tepkilere yol açtı.

Beyaz Saray, Trump’ın açıklamasını “dehşet verici ve delice” diye niteleyerek bu sözlerin ABD’nin ulusal güvenliğini ve küresel istikrarı tehlikeye attığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir