Ücretler milyona dayandı ama özel okullar isyan etti: Az bile zam yaptık

Özel okullarda zam oranı yüzde 60 olarak açıklanırken bazı okullar yüzde 100’e varan zamlar talep ediyor. Bazı özel okullarda fiyatlar 1 milyona dayandı. Yapılan zamların velilerin tepkisini çekmesi üzerine Türkiye Özel Okullar Derneği maaliyet artışına yönelik bir rapor yayımladı.

Özel okullarda maliyet değişiminin analiz edilerek artış oranlarının yıllar itibarıyla değişimleri ve özel okul ücretlerinin artış oranlarının karşılaştırıldığı raporda “Belirlenen maliyet göstergelerinin yıllar itibari ile değişimlerinin tespit edilmesi için resmi istatistikler yayınlayan kamu kurumların verileri incelenmiştir. Personel giderlerinin tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri alınırken, diğer göstergeler için ise TÜİK TÜFE verileri kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken yıllar itibari ile değişim oranlarına TÜİK tarafından iletilen formüle göre hesaplanmıştır. Maliyet göstergelerine ilişkin veriler elde edildikten ve değişim oranları hesaplandıktan sonra maliyet kalemlerinin toplam gider içerisindeki oranlarına göre göstergelerin ağırlıkları hesaplanmıştır. Ağırlıklarına göre maliyet artış oranı belirlenmiş ve son 5 ile 2 yılık dönemlere göre değişim durumları analiz edilmiştir. Maliyet değişimleri ile özel okul artış ücretleri arasında karşılaştırma yapılmıştır.” denildi.

Raporda özel okul maliyet göstergelerinin 5 yıllık maliyet artışının yüzde 440,5, son 2 yıllık maliyet artışının yüzde 232,32 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Raporda maliyet artışı ile özel okul ücretlerindeki artışın karşılaştırılmasıyla ilgili, “Özel okul maliyet artışlarının, özel okul öğrenim ücretleri artış oranları karşılaştırılması sonucu özellikle son 2 yıl içerisinde maliyet artışları ile ücret artışları arasındaki fark ortalama %106,8 civarındadır.” denildi.

2023’te maaliyet artışının yüzde 102,1 olduğu kaydedilen raporda zam oranının yüzde 65 ile maliyet oranının altında kaldığı belirtildi.

Yapılan analizde, 2024-2025 yılı tahmini ücret artışıyla ilgili ise şu ifadelere yer verildi:

“2024 yılı için açıklanan asgari ücret artış oranı, memur zam oranı dikkate alınarak; maliyet sepetindeki diğer maliyet kalemleri 2023 yılında ki gibi gerçekleşeceği düşünülerek 2024 yılı tahmini yapılmıştır. 2018 yılından itibaren maliyet artış ve ücret artış oranı arasındaki pozitif ve negatif değişim dikkate alınarak hesaplandığında 2024-2025 eğitim öğretim yılında ücret artış oranı en az %105,6 olarak öngörülmüştür. Son 6 yıllık artış oranları arasındaki farkın sıfır olması için %115.4 oranında artış yapılmalı, son 3 yıllık artış oranları arasındaki farkın sıfır olması için %150.9 artış yapılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir